Vziať sa? A načo

Autor: Alexandra Cambálová | 20.2.2014 o 22:32 | (upravené 20.2.2014 o 22:56) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1516x

Kto už sa len chce vydávať a ženiť v dnešnej dobe? Veď je to nemoderné. Kde nájdeme dnes mladé dievča, ktoré sníva o svadbe a živote v manželstve? "Keď budem mať niekoho rada, nebudeme na to potrebovať papier ani nejakého farára, čo nám to odobrí."

 Lukáš Pastorek

Kto už sa len chce vydávať a ženiť v dnešnej dobe? Veď je to nemoderné. Kde nájdeme dnes mladé dievča, ktoré sníva o svadbe a živote v manželstve? Odtrhnutá od základov rodiny, živená presne zacielenými bodliakmi, ktoré sa skrývajú medzi medovými článkami časopisov pre „ženy“ a ovplyvnená vzťahmi s mužmi, ktorí majú ego väčšie než rozum a ohlušujúcejšie než svedomie, vám bez okolkov povie: „Šibe ti? Sloboda je najdôležitejšia. Keď budem mať niekoho rada, nebudeme na to potrebovať papier ani nejakého farára, čo nám to odobrí. Kde žiješ?“

Tak koho nájdeme v manželskom zväzku v súčasnosti? Päťdesiatročných milionárov so šestnásťročnými dievčatkami bez cnosti a hodnôt? Mladého chalana a dievča s dieťaťom pod srdcom, ktorí už dovŕšili 18 rokov len vo výnimočnom prípade, bez premýšľania a pravej lásky? Starší pár, ktorý vyrastal v dobe, kedy bolo najväčšou hanbou „zostať na ocot“, bez láskavých prejavov aj po desiatkach rokov?  Zamyslieť sa nad touto témou ma prinútilo jedno video. Zachytáva žiadosť o ruku na mládežníckom plese, kde Juraj predviedol pred svojou priateľkou s profesionálmi krátku choreografiu na pieseň Marry you, pričom on sám podľa vlastných slov nie je žiadny tanečník a nakoniec si pred Zuzku kľakol s prsteňom. Normálne sa mi až slzy nahrnuli do očí a to už je čo povedať. Kto by sa chcel dobrovoľne pripraviť o tak prenádherný zážitok na celý život?

Obaja majú 23 rokov. To znamená, že pravdepodobne sú ešte na vysokej škole. Kde je teraz to klišé „vziať sa až po doštudovaní, keď budeme mať svoje bývanie a bla bla“ ? Dnes žije drvivá väčšina mladých párov tak, akoby boli manželia, využívajú takmer všetky privilégiá. Trávia spolu väčšinu svojho času, majú prehľad o tom, čo robia, vedia o sebe takmer všetko a spávajú spolu prinajlepšom už od 3 mesiacov chodenia. V čom manželstvo môže obmedzovať štúdium? Veď v ňom budú stále tí dvaja ľudia, ktorí si ho budú riadiť. Nedostanú hrubú knihu s inštrukciami, podľa ktorej musia mať už pred svadbou postavený rodinný dom na dedine, žena musí dopredu ovládať všetky svokrine recepty, o pol roka musí byť tehotná a muž bude v robote od rána do večera, aby neuvidel svoju ženu minimálne 12 hodín, ale aby navršoval kopu financií na fungovanie celej manželskej klasiky. Veď napríklad v študentských mestečkách sú už nielen „intráky“ , ale aj „manželáky“, rodinnú kuchyňu si môžu tvoriť sami podľa seba a s dieťaťom počkať dovtedy, keď im neurobí situáciu náročnejšiou.  Na manželstvo nie je univerzálny recept, nie je to inštitúcia, ktorá robí z mladých párov kópie ich rodičov, manželstvo je také, akým si ho urobí nevesta  a ženích!

Prečo niektorí hovoria: „manželstvo mi zničilo vzťah“ ? Pretože ak by aj ich láska pred svadbou bola láskou, ktorá túži dávať viac, než brať, čiže obaja vo vzťahu chcú dať tomu druhému to najlepšie zo seba, po čase vo svojom snažení jeden alebo obaja povolili a čoraz viac sa stiahli do egoistickej ulity. Už sme svoji, už mi neujde. Už o ňu nemusím bojovať, môžem byť k nej menej pozorný. Nemusím byť stále s ňou, pôjdem do krčmy. Nemusím mu všetko hovoriť, radšej problémy preberiem s kamarátkami. Nemusím sa o seba tak starať, päť-desať kíl naviac neuškodí, veď si ma zobral/a, má ma mať rád/rada aj takto. Nemusím sa ospravedlniť, ak som jej pri hádke krivdil, veď na to sa zachvíľu aj tak zabudne, nebude sa na mňa hnevať, veď ma miluje. Nemusíme si hovoriť, že sa ľúbime, veď to budeme vždy vedieť, ani sa po 17 rokoch držať na návštevách u známych za ruky, nieto si ešte dať bozk, veď sme sa zobrali, takto je to vo všetkých rodinách...

Toto smutné, pokrivené panoptikum egoizmu nie je pravé manželstvo. Muž a žena, ktorí spolu žijú, neprichádzajú odmietaním manželského zväzku len o nejaký papier. Bez svadby zriadenej cirkvou prichádzajú o požehnanie od samotného Boha, ktoré dáva predpoklad na pravú lásku. Takú, ktorá zabúda na JA, aby mohla viac dať tomu druhému.  Takú, ktorá aj po 30 rokoch manželstva povie manželke, že je nádherná. Takú, v ktorej mladá nevesta sama od seba túži každú chvíľu svojho drahého prekvapovať netradičnými receptami, v ktorej manžel vymýšľa stále nové prekvapenia, aby videl šťastie svojej vyvolenej. Takú lásku, v ktorej sa žena o seba stará nie preto, že by jej to muž vyhadzoval na oči alebo sa mohol pozerať po iných, ale preto, že sama chce, aby sa mohol tešiť okrem krásy jej duše aj z krásy jej tela. Takú, ktorá vodí mladomanželov po výletoch, aby mohli stráviť spolu čas na krásnom mieste a zapísať si niečo nové do kroniky svojho spoločného života.  Je to láska, ktorá sa chce starať o toho druhého, ktorá vzďaľuje gestá, ktoré zraňujú, v odpustení zabúda na krivdy. Chce potešovať, chce vyplniť každú oblasť vzťahu a čerpať z nekonečne veľkého zdroja, aby nikdy neochladla.

Kto si nepraje stretnúť niekoho, s kým sa môže pripojiť k prameňu večnej Božej lásky? V takomto manželstve môže byť istota. Kto povie: „Zlato, pre teba všetko, ale nie manželstvo, to nepotrebujeme“, hovorí nie tomu, aby pred všetkými vyznal, že chce byť len s tebou, vzal na seba zodpovednosť, že sa bude musieť ovládať zo všetkých síl, ak sa mu náhodou len zapáči niekto iný, aby svojim pudom nepodľahol. Hovorí nie tomu, aby jeho vernosť bola nezlomná. Nie tomu, aby na sebe pracoval a tým zveľaďoval a zdokonaľoval život s tebou, aby nedošlo k tomu, že jeden druhého prestanete zaujímať, že si prestanete rozumieť, priťahovať sa. Pretože rozvod je predsa len zložitejší ako obyčajný odchod, no nie?

Vidiac zásnuby spomínaného páru a mnohých mladých párov v mojom okolí dúfam vo svetlejšiu budúcnosť manželstva. Dúfam vo väčšie množstvo dievčat, ktoré nebudú chcieť byť len najsexi babou na facebooku, populárnym dievčaťom a kusom mäsa, ktoré je podľa obľúbených frajerov fakt skvelé v posteli, ale prečo doma plače sa jej nemajú potrebu opýtať, ale budú chcieť byť dobrou ženou, vedľa ktorej sa každé ráno zobudí ten istý muž so stále tak zaľúbeným pohľadom, ako keď sa poprvýkrát pobozkali. Ten muž, ktorý si za celý ten čas chodenia pred svadbou zaslúžil, aby s ním raz ležala v perinách, aby sa s láskou o neho starala. Dúfam vo viac chalanov, ktorí si kvôli svojmu plochému bruchu a bejzbalovej čiapke nebudú myslieť, že sa o nich musí snažiť každé dievča v okolí a tá, ktorá nemá dlhú hrivu, namyslený pohľad, našpúlené pery a provokatívnu profilovú fotku nemá šancu. Viac chalanov, ktorí si nebudú hľadať dievča, ktoré sa o nich postará (po všetkých stránkach alebo si dokonca viac dievčat rozdelia na úlohy), ale dievča, o ktoré sa budú môcť z celých síl ako dobrí manželia postarať oni.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná potvrdila, že nepríde.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?